Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 - 19:55

Με το μυαλό στα playoffs ο Ολυμπιακός (vid)

Basketblog Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017 - 21:59

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε δίκαια στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντόλου Εφές με 77-69. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι (2-10) αλλά οι Τούρκοι πάτησαν το γκάζι και κυριάρχησαν στο παρκέ. Στο 19-10 πλέον οι Πειραιώτες που ταξιδεύουν στην Μόσχα για την τελευταία αγωνιστική (7/4, 20:00).

Από τους "ερυθρόλευκους" ξεχώρισε ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ double-double σημείωσε ο Βασίλης Σπανούλης με 11 πόντους και 10 ασίστ. Για τους νικητές ο Τόμας Ερτέλ πέτυχε 18 πόντους και ο Τάιλερ Χάνικατ τελείωσε με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ερτέλ η Εφές, Πρίντεζη ο Ολυμπιακός

Παπανικολάου και Πρίντεζης έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό, την στιγμή που η Εφές αδυνατούσε βρει στόχο. Μόλις 1/6 σουτ στο ξεκίνημα του αγώνα για τους Τούρκους. Η καλή άμυνα των Πειραιωτών έδωσε τον ρυθμό στην επίθεση και το 2-10 ανάγκασε τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Η Εφές ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Ερτέλ προσπέρασε με 22-15.

Στο 16-0 είχε φτάσει το σερί των Τούρκων, με τον Πολ να πετυχαίνει γκολ φάουλ για το 25-15. Ύστερα από σχεδόν οκτώ λεπτά ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Αγραβάνη αλλά ήταν ξεκάθαρο πως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Ο Ντάνστον έκανε το 30-17, πριν οι Γκριν και Γουότερς δώσουν σκορ από τα 6.75 για το 30-23. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Γκριν μείωσε στους 4, 32-28, συνεχίζοντας την «κόκκινη» αντεπίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-36, χάρη σε ένα ξέσπασμα της Εφές.

Σχεδόν ισοπαλία στα ριμπάουντ (19-18) αλλά παρά το καλύτερο μοίρασμα του παιχνιδιού (8-13 οι ασίστ), ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ, αφού δεν είχε καταφέρει να περιορίσει τον Ερτέλ (10π., 2ριμπ, 3ασ.). Για τους φιλοξενούμενους, ο Πρίντεζης βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση (10π, 6ριμπ., 2ασ.).

Δεν μπορούσαν οι Πειραιώτες

Ο Πρίντεζης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με 4 σερί πόντους διαμόρφωσε το 43-40. Η Εφές δεν άργησε να απαντήσει και ξέφυγε εκ νέου με +10, 52-42, πατώντας πολύ καλύτερα στο παρκέ. Ο Αγραβάνης με τρίποντο στο 27’ μείωσε στους 6, 54-48, αλλά ο Ολυμπιακός χρειαζόταν συγκέντρωση και ψυχραιμία για να μπορέσει να γυρίσει το ματς. Η Εφές χωρίς να μαγεύει, διατηρούσε άνετα το προβάδισμα (58-50).

Αγραβάνης και Παπαπέτρου έφεραν στους 2 τον Ολυμπιακό, στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου. Το 60-58 έγινε 66-58 με συνοπτικές διαδικασίες και η Εφές άγγιζε την 17η νίκη της σε 29 αγώνες. Τελικό σκορ στο "Αμπτί Ιπεκτσί" 77-69.

Δεκάλεπτα: 22-15, 32-28,58-50, 77-69

Αναντόλου Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνικατ 11(1), Μπάλμπαϊ, Μπράουν 9, Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7(2), Ερτέλ 18, Μουτάφ, Πολ 11(1), Ντάνστον 11.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 5, Μπιρτς 6, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 8(2), Σπανούλης 11(1), Γουότερς 5(1), Αγραβάνης 7(1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου.